הקוביה//קורסים סמסטר ב חורף

קרמיקה//עיצוב/ספר אמן//מדיה דיגיטלית//שישי בקוביה//

הקוביה | 02-5456222, 02-5456223

קרמיקה//

התכשיט הקרמי//יצירת קסם אומנותי בממדים קטנים
בהנחיית//אמנון ישראלי
10 מפגשים, ימי חמישי 17:00-20:00, מפגש ראשון//4.2 
1800 ש"ח כולל חומרים

אמנון ישראלי חקר את התכשיט הקרמי בתרבויות הקדומות ולמד את הטכניקות בהן השתמשו. בקורס נלמד כיצד להסב טכניקות קדומות אלו לימינו אנו, נלמד טכניקות שונות של הכנת תכשיטים במדיום הקרמי, נתייחס לעיצוב הצורות השונות ויצירתן, נבחן דרכי עיטור ודקורציה מיוחדות, ונעבוד עם צבעים וגלזורות. נשים דגש על פיתוח היצירתיות בתחום התכשיטים, נחפש מקורות השראה וניישם בעשייה. 
הקורס מיועד לעוסקים בתחום הקרמיקה כמו גם למורים למלאכה וכל מי שנפשו חפצה בתחום זה – מתחילים ומתקדמים. 
אמנון ישראלי, מותיקי מקצוע הקדרות כיום בארץ. הציג רבות בארץ ובעולם. זכה בפרסים רבים על עבודותיו. 


פיסול פיגורטיבי למתחילים 

בהנחיית ליאוניד גוסין 
10 מפגשים + הגשה, ימי שני//
9:00–12:00, מפגש ראשון//1.2 
רשימת תאריכים תנתן בפתיחת הקורס. 
1500 ש"ח כולל חומרים

הקורס מוגדר כקורס פיסול קרמי ומכוון לעשייה של אומנות (craft). נעבוד על הבנה יסודית של מבנה ותפקוד של גוף האדם. נתייחס לטכניקות קרמיות פיסוליות, נבחן תהליכי שריפות, טיפול בצבעים קרמיים ופתרונות טכנולוגיים. נעבוד על פיסול מודל ופיסול במחווה לאמנים אחרים. 
ליאוניד גוסין, בוגר המחלקה לעיצוב קרמי, בצלאל. פועל בסטודיו בירושלים. מלמד פיסול במדרשה לאמנות, בבית בנימיני ובמכון אבני. 


פיסול בביטוי אישי למתקדמים

הנחיית שולמית עציון 
10 מפגשים + הגשה, ימי שני//
15:30-18:30, מפגש ראשון//1.2 
רשימת תאריכים תנתן בפתיחת הקורס. 
1500 ש"ח כולל חומרים

המקום בו הרוח יוצאת לדרך לפני החומר. על בסיס הטכניקות שנלמדו בעבר, יצא כל תלמיד למסעו האישי בעקבות עולמו הפנימי וממנו יצא אל החומר. איך הוא יראה? באיזה גודל? צבע? ואיך יעשה? זהו מסע של חודשיים וחצי, בליווי מדריך נאמן, את תוך האני. 
שולמית עציון, פסלת, בוגרת המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל ותואר שני לאמנות באוניברסיטת חיפה, מורה לקרמיקה במכללת אמונה ובקוביה. 

 

 

עיצוב//

גוף תאורה - מסקיצה לאובייקט
בהנחיית//אורנית ארנון
10 מפגשים, ימי רביעי 17:00-20:00, מפגש ראשון//3.2
1600 ש"ח כולל חומרים
בקורס זה נחקור אבני יסוד בשפה החזותית התלת מימדית באמצעות האור. הקורס מורכב מסדרת תרגילים /משחקים באור הבוחנים את תכונות האור ואת מערכות היחסים בין אור ואובייקט - איך הוא פוגע, עובר דרך, מקרין, נמצא בתוך ומאיר. 
במהלך הקורס יוצגו טכניקות בעבודה בעיקר בנייר ובקרטון, איתם נבנה אובייקטים של אור, במורפולוגיות שונות, כמו נגזרות נייר, משטחים וקונסטרוקציות (קוי מתאר)
בהמשך יתווספו חומרים נוספים כפורנירים(דפי עץ) שקפים, פרספקס (פלסטיק) וחימר
מהם נבנה את גוף התאורה הסופי. 
נתבונן יחד בעבודות של אמנים, ונקיים דיון קבוצתי פתוח בהתייחס לאובייקטים שניצור. 
אורנית ארנון, מעצבת עצמאית. בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל 2003. התמחתה ועבדה ב־BFGF בהמבורג, גרמניה, ובמג'נטה - סטודיו ומפעל לעיצוב מוצר. 


 

ספר אמן//

מדף לספר 
בהנחיית עינת אמיר
14 מפגשים, רביעי 18:30-21:30, 
מפגש ראשון//3.2
1800 ש"ח כולל חומרים

ההיסטוריה של ספרי האמן התחילה בכתבי יד מאוירים בעת העתיקה וממשיכה עד היום בפורמטים שונים במדיה המודפסת והדיגיטלית, ניתן לראות שמקומם של הספרים מתערער לטובת ספרים ודימויים דיגיטליים ומאגרי ידע כמו אנציקלופדיות נזנחים ברחוב 
במהלך הקורס נתבונן ונעבוד עם ספרים ונייצר מהם ספרי אמן באמצעות גזירה, הדבקה, עריכה, כריכה, הדפסה ועוד, נלמד טכניקות הדפסה מגוונות ונבדוק את אפשרויות וגבולות פורמט הספר. 
הקורס מתאים לאמנים הרוצים לבחון אפשרויות יצירתיות להכנת ספר אמן אישי, ולמתחילים המעונינים לצלול לעולם ההדפס והיצירה. 
עינת אמיר, אמנית ומעצבת טקסטיל. בוגרת שנקר במחלקה לעיצוב טקסטיל, 2008.  עוסקת בהדפס, רישום, צילום, מיצב ומה שבינהם. עבודותיה הוצגו בתערוכות יחיד וקבוצתיות בגלריות ומוזאונים בארץ ובחו"ל. 


יסודות צבע מים

בהנחיית//מארק ינאי 
10 מפגשים, יום ג, 18:00-21:00, מפגש ראשון//2.2
1500 ש"ח לא כולל חומרים 

צבע מים הוא מדיום מרגש, קשה לשליטה, אך חופן בתוכו את הקסם הלא צפוי. הוא קליל, שקוף וספונטני אך גם מתעתע ובוגדני. בצבע מים אין חרטות ואין תיקונים. היופי של שקיפות הצבע, גם כשהוא רווי, נובע מכך שאינו מעורבב בחומרי מילוי ודבקים למיניהם. פיגמנט טהור. המים עצמאיים והרפתקנים. צייר מיומן יכול לשלוט בתהליכים אלה במידת מה, אך המקרים שבהם הם מובילים אותו, לעיתים יותר מעניינים מכוונותיו הראשוניות. העירנות והיכולת לנצל את המקרה המבורך, את הפלא הזה, הופכים את המלאכה והמיומנות לקסם חד פעמי. 
הקורס יתחיל בהכרת חומרים וכלים, ימשיך בתרגילי טכניקה ולאחר מכן תרגילי טבע דומם, נוף ופורטרט. 
הקורס מתאים לבעלי בסיס טוב ברישום. 
מארק ינאי,  מאסטר בצבעי שמן ומים, תלמידו של יוסף הירש, צייר ומרצה בכיר באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. 

www.marekyanai.com

 


מדיה דיגיטלית//

בהנחיית//ערן צירמן
פוטושופ עיבוד תמונה במחשב
35 שעות לימוד (7 מפגשים של 5 שעות לימוד אקדמאיות, אפשרות לבוקר או ערב, בתיאום עם המרצה, 050-7278405) 
1960 ש"ח

פוטושופ, התוכנה הפופולרית והמובילה בעולם תחומי עיצוב ועיבוד תמונה. הקורס המקיף בתוכנה המדוברת מאפשר לנו להפוך ליוצרים במעבדת צילום פרטית, לבצע תיקוני צבע וחשיפה, שיפוץ וטיפול בתמונות ישנות, יצירת קולאז'ים, אפקטים ופילטרים ועיצוב. במהלך הקורס נעבוד על אפשרויות ציור במרחב הדיגיטלי, ועל עיצוב ובניית אלבומים דיגיטאליים. 

 

גרפיקה ממוחשבת

230 שעות לימוד (אפשרות לבוקר או ערב, בתיאום עם המרצה, 050-7278405)
9600 ש"ח 

קורס מעמיק בתחום הגרפיקה הממוחשבת, המכשיר את המשתתף להשתלב בתעשייה. הקורס בהיקף של שנה והלמידה בקבוצות קטנות. הקןרס משלב לימוד תוכנות גרפיות, עיצוב גרפי ועיצוב בסביבת אינטרנט. כולל סדנאות עיצוב, טיפוגרפיה וקומפוזיציה. הכנת תיק עבודות, מיתוג, תדמית, לוגו, פירסום, מודעות, מגזין, ספר ועוד. סדנאות הפקה ועיצוב אתר תדמית אישי.  
ערן צירמן, מעצב גרפי ובעליו של סטודיו לעיצוב גרפי, ומורה ותיק בתחום. מתמחה בהדרכות גרפיות לציבור הרחב, בתי ספר, מעצבים ובתי דפוס. 


צילום

בהנחיית//דיווי בר־אל, שגיא שועלי
קורס צילום למתחילים - שיתוף פעולה בין ביה''ס הקוביה לביה''ס צילום בעם. 
12 מפגשים, ימי שני 19:00-21:30, 
מפגש ראשון//25.1
שכר לימוד//1950 ש''ח 

קורס צילום למתחילים משלב למידת טכניקה ומיומנות לצד יצירתיות והבעה אישית. השיעורים כוללים לימודי טכנולוגיה של הצילום, תירגולים מעשיים ודיון בעבודות של משתתפי הקורס והרצאות של צלמים אורחים. הקורס כולל 
סיורי צילום במקומות מעוררי השראה בירושלים, אחת הערים המרתקות בעולם. 
לפרטים נוספים
אתר צילום בעם www.zilumbaam.com


לעשות סדר בבלגן של הצילום

בהנחיית//גליה גור זאב
10 מפגשים//ימי ג 18:00-20:00, 
מפגש ראשון//2.2 
שלושה מפגשים יתקיימו בבוקר יום שישי בהודעה מראש. 
1400 ש"ח כולל חומרים, חומרי פיתוח וניירות

הצילום הינו שפה ויזואלית וכלי ביטוי דרכו עוברים מסרים, רגשות, דעות וביקורת. בקורס נבחן את ארגז הכלים העומד לרשות הצלם. נשכלל ונחדד את אופני ההתבוננות, את היכולת "לקרוא" את הדימוי הצילומי ולבטא תכנים ורעיונות באמצעות הצילום. נדון במרחב הפרטי והציבורי והאופן בו הוא מופיע בצילום. נתבונן בגופי עבודות של מגוון צלמים מתקופות שונות מהארץ ומהעולם. 
הקורס יכלול סדנא מעשית של בנייה וצילום באמצעות מצלמות נקב (קאמרה אובסקורה, לשכה אפלה), ייצור והדפסת פוטוגרמות (תמונה הנוצרת באמצעות חשיפת הנייר לאור), למידה של תהליכי עבודה ובניית גוף עבודות. 
דרישות קדם: לא חובה מצלמה (אפשרי בסלולרי) עדיפות למצלמת רפלקס (אוטומטית עם אפשרות עבודה ידנית) 
גליה גור זאב, צלמת, בוגרת בצלאל, ממקימי ומפעילי גלריה לימבוס מקום לצילום, מציגה בתערוכות ואוצרת. את עבודותיה אפשר לראות באתר
www.galiagurzeev.com 

 


שישי בקוביה//

חולצת השבת - מונוטייפ 
בהנחיית//סיגל צברי
3 מפגשים 15.4, 20.5, 17.6
ימי שישי 8:30-13:30
750 ש"ח כולל חומרים - לא כולל דפים ומכחולים. פרטים נוספים ימסרו לנרשמים

מונוטייפ היא חווית ציור מיידי - כזו מיוחדת וכזו הקרובה ביותר לציור מהיר בצבעי שמן, אך עם ערך נוסף של הפתעת ההדפסה. הציור שנעשה על מצע מתכתי ומועבר לנייר ע"י המכבש הוא סוג של קסם שאין דומה לו. זהו כלי חשוב להבנת שפת הציור מהבטן, מהרגש, ומלמידה של ערכים טונאליים וצורניים בתוך כתב היד האישי. 
סיגל צברי אמנית, מלמדת שנה שלישית ציור ורישום בקובייה. לימדה בסדנא לציור ורישום ירושלים ובמכון לאמנות חזותית בפתח תקוה. להתרשמות מעבודותיהwww.sigaltsabari com


גישות שונות לעיטור וציור על כלי קרמי

בהנחיית//סבטלנה פיירמן 
10 טכניקות ב10 מפגשים
10 מפגשים, ימי שישי 9:00–12:00, 
מפגש ראשון//5.2
1800 ש"ח כולל חומרים מקצועיים וסט כלי קרמיקה מוכנים 
מוגבל ל10 תלמידים

ציור ועיטור כלי קרמיקה היא התמחות בפני עצמה. בקורס נחקור גישות שונות לעיטור, תוך התבוננות בתולדות הקרמיקה מרישומים ווירטואוזיים של הקדרים היפנים והיוונים, דרך אסכולת הארט־נובו, עבור בפיקאסו ושאגאל, ועד להדפס הקרמי והמשוכפל של ימינו. 
נעבוד במיכחולים ועפרונות קרמיים על כלי חרס ואריחים מוכנים. בכל שיעור תודגם טכניקת ציור, שתיושם על כלי ספציפי, עליו ננהל דיאלוג בין דו לתלת, בין אשליה למציאות. הכלים המצוירים יעברו לשריפה ויחד נתבונן בתוצאות. המפגשים האחרונים יוקדשו לפרויקט אישי. 
הקורס מתאים לבעלי רקע בסיסי ברישום וציור, ולקרמיקאים הרוצים להעשיר את גישתם לעיטור כלים. 
סבטלנה פיירמן אמנית קרמיקה פעילה, בוגרת מחלקת עיצוב קרמי בבצלאל, מציגה בתערוכות קרמיקה בארץ. זוכת פרס עיצוב קיר ברובע סיטי באשדוד. 

 


אוצרות//

מרגלים, מסתננים וסוכנים כפולים - דרכי עבודה חדשות באמנות ישראלית בשנות ה־2000
סדרת הרצאות על אמנות ישראלית בת־זמננו

מרצה//יונתן אמיר 
10 מפגשים, ימי שישי 10:00-11:30, מפגש ראשון//19.2
1200 ש"ח 

קהילתית או קפיטליסטית, מהוקצעת או מרושלת במתכוון, עשויה במיומנות בחדרו של האמן או מיוצרת ע״פ הזמנה במפעל בסין, מגיבה למציאות הפוליטית או מתחמקת ממנה, מעתיקה מגמות אמנות בינלאומיות או מעצבת של סגנון מקומי וייחודי. אלו רק כמה תיאורים אפשריים של היצירה האמנותית הגועשת בישראל של שנות ה־2000. 
סדרת ההרצאות תציע שערי כניסה לעולם האמנות המקומי של ימינו. בעשרה מפגשים יוצגו יצירות של עשרות אמניות ואמנים מהעשור וחצי האחרונים. בין הנושאים שיעלו לדיון בקורס: פרקטיקות יצירה חדשות, מעמד האמנות בעידן של ייצור גלובלי, חזרת הציור הריאליסטי, אמנות ארכיונים, פסטיבלי אמנות בישראל ועוד. 
יונתן אמיר, מבקר אמנות, מרצה ועורך שותף של כתב העת המקוון לאמנות ״ערב רב״. בוגר המחלקה לאמנות בבצלאל והחוג ללימודי תרבות באוניברסיטה העברית. 


שישי מודל
מרתון רישום מודל אחת לשבועיים, בהנחיית מורי הקוביה. 
ימי שישי 9:00-13:00, 
תאריכים מפורסמים באתר הקוביה. 
60 ש"ח למפגש או כרטיסיה מוזלת. בהרשמה מראש